Loading...
Loading...
★ Issue 26 · The Headsets Desk · Most Popular · Released 2022
by Lynx
Eddie's pickEddie Score
Most Popular · /10
★ Best For
Developers and open-source enthusiasts — open-source platform, customizable, MR capabilities
★ Dossier · Full Specs
| Spec | Value |
|---|---|
| Resolution | 2048×2048 per eye |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Field of View | 108° horizontal |
| Weight | 585g |
| Display | AMOLED |
| Tracking | Inside-out hand + controller tracking |
| Audio | Spatial audio |
| Processor | Snapdragon XR2 Gen 1 |
| Storage | 256GB |
| Battery | ~2 hours |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, USB-C |
★ Receipts · Sources Eddie read
| Platform | Sample | Score | Updated |
|---|---|---|---|
| 1.5K posts | 68 | — | |
| Open-source Communities | Developers & enthusiasts | 78 | — |
| YouTube | Tech reviews | 63 | — |
★ The Verdict
★ Sub-quests
VR Eddie scores refresh as community sentiment shifts and prices move. Subscribe and we'll email you when this headset's rating or price meaningfully updates — plus weekly deal alerts.
★ The Bench
★ Need help deciding?
Take the quiz and get a ranked match against this rig and every other one Eddie's benched.
▶ Take the quiz★ Eddie's Take
Lynx R-1 is an open-source mixed reality headset at $599 designed for developers and enthusiasts. Strong community support for customization, but niche appeal outside developer communities.